صداقت در کسب وکار

CMIgoodbad_3088385b_1

اخلاق و صداقت در کسب و کار، به زبان ساده تر یعنی: درستکاری،دروغ نگفتن، رشوه ندادن،رشوه نگرفتن، دزدی نکردن، قانع بودن، صادق بودن، شناخت حلال و حرام، متعهد بودن،ارجع دانستن ارزشهای معنوی بر ارزشهای مادی، شکیبایی، و غیره…../ .

هنجارهای غیر اخلاقی

هنجار های غیر اخلاقی از کجا سرچشمه می گیرد؟ دوستی گفت از تمدن و من در پاسخش از تمدن کشورم گفتم و بالیدم ، اما بعد در تنهایی خو به این پرسش اندیشیدم کههنجار های غیر اخلاقی دقیقا ریشه اش از کجا سرچشمه می گیرد؟ و چه کسانی آن را  بوجود می آورند؟

 آیا از فقر مالیت، آیا از فقر دانش و علم است، آیا باور های اشتباهی بوده که در کودکی بر ما تحمیل شده، آیا از فرهنگ ما سرچشمه می گیرد، آیا مسائل سیاسی تاثیر گذار بوده، آیا دولت و حکومت این هنجارها را به وجود آورده اند، آیا مردم کوچه و بازار این هنجارها را به وجود آورده اند، آیا کشور های دیگر این هنجار ها را در ایران پرورش داده اند…..؟؟؟؟

((نظر شما چیست؟))

رشوه ندادن و رشوه نگرفتن

به نظرم هنجار های غیر اخلاقی از همه جا سرچشمه می گیرد، و کسانی که  اخلاق و صداقت را در کسب و کارشان رعایت نمی کنند مولد این هنجار ها هستند. اگر هنجار های اخلاقی را به صورت کلی و اجتمائی بنگریم از رئیس جمهور کشورمان گرفته تا یک رفتگر زحمت کش می توانند در جمع کسانی باشند که باعث بوجود آمدن هنجار غیر اخلاقی می شوند. پس هیچ حد و مرزی وجود ندارد. تنها چیزی که و جود دارد رفع و تغییر دادن افراد مبتلا به هنجارهای غیر اخلاقیست.

تاریخچه اخلاق

تاریخچه اخلاق

آیا میدانید رعایت مسائل اخلاقی چگونه در ذهن انسان آغاز شد؟ آدمیان در مرحله‌ای از تاریخ پدیدار شدن خود، رفته رفته برخی چیزها را ارزشمند تصور کردند. تفکر ابتدایی انسان به این صورت وارد مرحله مفهوم سازی شد و مفهوم سازی موجب پدیدار شدن مفهوم خوبی یا خیر در ذهن انسان گشت و این شروع تفکر اخلاقی انسان بود. همزمان با پیدایش و گسترش مفهوم خیر در جوامع انسانی مفهوم شر نیز به وجود آمد و گسترش یافت. انسان‌ها بسته به نوع عملکردشان در چشم یکدیگر به خوب و بد تقسیم شدند. این جریان موجب آن شد که افراد بشر گرایش به شر را تقبیح کنند چرا که با وجود منفعت عمل شر برای فرد شرور، کلیت این عمل به ضرر تمام افراد جامعه تمام می‌شد و می‌توانست بنیاد شهروندی را ریشه کن کند. در این راستا بود که معلمین اخلاق ظهور یافتند.

تاریخ به ما می گوید که چه رویکردی در مقابل  هنجار های غیر اخلاقی داشته باشیم. بهترین و مفید ترین رویکرد در جهت رفع هنجارها، رعایت اصول اخلاق و صداقت در گفتار و پندارمان می باشد.

کتب جامعه شناسی

با مطالعه کتاب اخلاق پروتستانی و روح سرمایه داری که یکی از مهمترین کتب جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی است، به دیدگاه مطلوبی دست یافتم. من با دیدگاه نویسنده موافقم و آن دیدگاه این است: کار منظم ومرتب برای افزایش ثروت، یک ذوق و الهام حرفه ای به حساب می آید. با این رویکرد، جمع آوری ثروت به منظور لذت بردن و یا استراحت در شرایط رفاه تجملی نیست، بلکه آنچه مطرح است زندگی ساده و زاهدانه است که نوعاً به کارکردن و ایجاد سرمایه اختصاص داده شده تا بر پایه اصول اخلاقی و داشتن صداقت در کنار روحیه کار، انسان بتواند سرمایه خود را در گردش و به مرور افزایش دهد.

نویسنده می گوید: روح سرمایه داری و روح مذهبی پروتستان تناسبی معنادار با هم دارند. خلاصه ی این نظر بدون توجه به حشو و زواید آن، این است که روحیه ی موجود درنوع معینی ازمذهب پروتستان چنان است که در قبال فعالیت اقتصادی همان حالتی را که سرمایه داری از خود نشان می دهد داراست. یعنی یک جهان بینی معین از یک سو و سبک خاصی از فعالیت اقتصادی از سوی دیگر با هم پیوندی معنوی دارند از این رو، نویسنده درجستجوی پیوند درونی میان «اخلاق» پروتستانی و «روح» سرمایه داری است.

تشخیص خیر و شر

حال به پرسش اصلی مقاله یعنی: آیاداشتن اخلاق و صداقت در کسب وکار، برای انسان سودآور و مفید است خواهم پرداخت ، البته با مطالعه مطالب فوق تا حدودی برایتان پاسخ مشخص شده است، پاسخ این پرسش یک کلمه بوده ولی برای درک بهتر شما آن را با دلیل طرح می کنم.

بله، داشتن اخلاق و صداقت در کسب و کار برای هر انسانی مفید و سودآور خواهد بود.

 اولین دلیل آن رفتار فرد است. چرا که داشتن اخلاق و صداقت دیگران را به شما جذب کرده و افراد بیشتر و بیشتری تمایل به همکاری (خرید و فروش) با شما را خواهند داشت.

دومین دلیل در باطن فرد نهفته است. یعنی رضایت از خود ، رضایت داشتن از عملکردمان این رضایت ما را به شوق و ذوق آورده و اعتماد به نفسمان را افزایش خواهد داد.

رضایت داشتن از عملکردمان

و سومین دلیل همان روزی حلال است. که خداوند برای ما در نظر داشته، این که قانع به حق و حقوق خود باشیم یک موضوع بسیار مهمی است. چرا که افراد بر این باوراند که اگر بخواهند درآمدشان افزایش یابد می بایست اخلاقیات را زیر پا بگذارند، بلکه چنین نیست عزیزانم و دوستان من این تجربه و حرفه شماست که شما را به بالا می برد. قدرت شما در انجام کارها با استفاده از هوش و خرد شما می تواند شما را به بالاترین جایگاه برساند، در صورتی که این موفقیت و این روزی از راه حلال و سالم کسب شده باشد. و هر چه بیشتر از اندیشه و توان خود کمک گیرید سرمایه شما هم بیشتر خواهد شد. افراد ناتوان و بیخرد از کسب روزی حلال دست می کشند و  از راه حرام کسب درآمد می کنند.((مانند رشوه دهنده و رشوه گیرنده)) این شایسته یک انسان باخرد و اندیشه نیست.

1 دیدگاه

  • dr.hari / ۷:۴۵ قبل از ظهر

    عالی بود

    پاسخ
error: Content is protected !!